OGŁOSZENIE

W dniu 08.06.2018r. organizujemy PIKNIK RODZINNY z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka  do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja’’ w Trzcinicy i  „Doliny pstrąga” w Machowej.

·     Zbiórka na parkingu koło Lidla o 11:10

·     13:00 zwiedzanie Skansenu ”Karpacka Troja”

·     Grillowanie oraz przejazd bryczką i zabawa z kucykami.

·     Planowany powrót około godz 20.00.

Koszt wyjazdu 20zł od osoby. Zapraszamy całe rodzinny, a zwłaszcza naszych podopiecznych.

Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny 662177553 oraz 724722327 lub w siedzibie koła do 04.06.br..INFORMACJE

 

Zarząd koła PZN w Dębicy informuje:

1.   Od dnia 03.04.18r. została zatrudniona stażystka Pani Anna Kujbida, która będzie pracować codziennie w godzinach od   Poniedziałek   1400 – 1700

Wtorek               1400 – 1800

Środa                   1400 – 1800

Czwartek             1400 – 1700

Piątek                   1400 - 1700

Życzymy miłej i owocnej współpracy.

2.   Przypominamy, że od 10.04.2018r.   w  każdy wtorek i środę w godz. 14:00-18:00 będzie działać świetlica dla naszych członków i ich opiekunów.  Liczymy na duże zainteresowanie z Waszej strony tą formą spędzania czasu i oczekujemy również  na Wasze propozycję, aby bardziej uatrakcyjnić nasze działanie w kierunku waszych potrzeb.

3.   Informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na Jubileuszową pielgrzymko-wycieczkę do Częstochowy i Wrocławia w dniach 10-12 lipca br. koszt 200zł za osobę. Osobom I i II grupy przysługuje opiekun, w tym osobom z II grupą na podstawie zaświadczenia lekarskiego (rodzinnego). Zapisy oraz wpłaty przyjmujemy do 01 czerwca br.


jesus-resurreccionjpg

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy naszych członków wraz z opiekunami na spotkanie Wielkanocne.

Spotkanie wielkanocne odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2018r. (wtorek) o godz. 14.30 do 19.00 w siedzibie Koła w budynku Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Dębicy przy ul. Cmentarnej 1 ( obok Św. Jadwigi ) przy poczęstunku i dobrej zabawie. Osoby chętne do udziału w spotkaniu proszone są o potwierdzenie przybycia telefonicznie 724722327 lub w biurze Koła  do 13 kwietnia.

Zarząd KołaINFORMACJE

 

Zarząd koła PZN w Dębicy informuje:

1.   W dniach 29.03 do 06.04 biuro będzie NIECZYNNE.

2.   Od 10.04.2018r.   w  każdy wtorek i środę w godz. 14:00-18:00 będzie działać świetlica dla naszych członków i ich opiekunów.  Świetlica będzie nam służyć do  spotkania się, porozmawiania i integrowania. Będzie możliwość zagrania w szachy czy warcaby oraz będą udzielane inwidualne lub grupowe lekcje języka angielskiego, podszkolenie się z  komputera oraz pomoc w uzupełnieniu dokumentów urzędowych. Liczymy na duże zainteresowanie z Waszej strony tą formą spędzania czasu i oczekujemy również  na Wasze propozycję aby bardziej uatrakcyjnić nasze działanie w kierunku waszych potrzeb.

3.   Zapraszamy na comiesięczną Msze Św., która jest odprawiana w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 10:00 w kościele Klasztornym pw. Matki Bożej Anielskiej przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy.

4.   Istnieje możliwość rozliczenia PIT-u w naszym Kole.

 

Zarząd Koła


20180118_144758jpg20180118_144802jpg

20180118_143221jpgSPOTKANIE OPŁATKOWE  w Kole PZN DĘBICA

 

18 stycznia br. Zarząd Koła PZN w Dębicy zorganizował spotkanie opłatkowe dla członków i podopiecznych Koła. Dzięki tej inicjatywie w siedzibie Koła zgromadziło się 43 członków w większości osób starszych.

Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. o godz. 13, której  przewodniczył duszpasterz niewidomych ksiądz Piotr Nalepa, który wygłosił przepiękne słowo boże, po czym udzielił Błogosławieństwa Bożego na Nowy Rok.  Następnie uczestnicy spotkania opłatkowego, udali się do siedziby Koła, mieszczącej się w Miejskim Gimnazjum Nr 1 w Dębicy, na którym zagościli: Dyrektor Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Dębicy – Pan Zbigniew Drzymała, Wiceprezes ZO Podkarpackiego PZN Ewa Bednarczyk,  Agata Pogoda - wiceprezes ZO PZN oraz przedstawiciel Koła Rzeszów – Grzegorz Kyc.

Pani prezes Agnieszka Malinowska przywitała i przedstawiła gości oraz zapoznała uczestników z planem działania Koła na najbliższy rok. Po złożeniu życzeń wszystkim zgromadzonym osobom przez  panią prezes został wyrecytowany wiersz przez członkini Koła panią Annę Banuch, przygotowany na tą okoliczność. Po wspólnym kolędowaniu dzielono się opłatkiem, składając z serca płynące życzenia. Następnie chwilę spotkania uświetnił występ kapeli „Solidarni seniorzy” , pod dyrekcja członka Koła pana Mieczysława Kubika, który porwał członków do tańca. Spotkanie trwało do 19 i upłynęło w wesołej i rodzinnej atmosferze.
 
JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKO – WYCIECZKA

 CZĘSTOCHOWA - WROCŁAW 10-12.07.2018r.

Zapraszamy do udziału w obchodach 50–lecia Jubileuszu Naszego Koła, który obchodzimy w bieżącym roku. Jedną z propozycji jest JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKO – WYCIECZKA do CZĘSTOCHOWY i WROCŁAWIA w dniach         10-12 lipiec 2018r. , na którą serdecznie zapraszamy.

Plan wycieczki:

·     Dzień 1.    Wyjazd z dworca autobusowego PKS w Dębicy. Przejazd klimatyzowanym autokarem do Częstochowy. Zwiedzanie i Msza Święta, czas wolny na obiad. Przejazd do Wrocławia , zakwaterowanie w Domu Zakonnym „ De Notre Dame” , obiadokolacja.

·     Dzień 2.    Śniadanie, zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem : Ogród Botaniczny, Ogród Japoński, Ostrów Turski, Katedra, Pałac Królewski, Arsenał miejski, Ratusz, konkurs szukania Wrocławskich Krasnali, obiadokolacja, wieczorne oglądanie najpiękniejszej Fontanny Multimedialnej.

·     Dzień 3.    Śniadanie i wykwaterowanie. Zwiedzanie ZOO, Afrykarium i Oceanarium. Powrót        do Dębicy.

Informujemy, że osoby mieszkające na trasie Brzostek – Dębica - Brzostek będą mogli być zabrane oraz odwiezione autokarem . Godziny wyjazdu i powrotu zostaną podane w terminie późniejszym.

Koszt na 1 osobę to 200 zł. Zapisy do 30 maja 2018r.   Możliwość wpłacania     w ratach do 22 czerwca 2018r. w biurze Koła PZN Dębica.

Osobom   II grupy przysługuje opiekun, na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Jubileuszowej Pielgrzymko – Wycieczce.

Zarząd Koła
W Obserwatorze Lokalnym ukazał się artykuł o naszej Koleżance

22 letniej Basi Moskal, która mimo swojej niepełnosprawności osiąga bardzo wysokie lokaty i najlepsze wyniki w Polsce w strzelectwie kobiet i nie jednokrotnie pobija wyniki mężczyzn.


"W dziesiątkę trafia zawsze


W dziesitk trafia zawsze

Kiedy Robert Moskal kupił wiatrówkę, siadał z 17-letnią córką Basią na schodach domu i uczył ją celować do tarczy. Okazało się, że jest w tym lepsza od niego. Na tyle dobra, by sześć lat później zdobyć srebro mistrzostw Polski w Bydgoszczy.

Jej talent zauważył Jan Kot i przed trzema laty zaprosił na strzelnicę do Ropczyc. Kilka próbnych strzałów pozwoliło mu się zorientować, że ma do czynienia z prawdziwą perełką. Żaden nie wylądował poza najwyżej punktowaną, czarną strefą. To on nauczył młodą zawodniczkę przyjmowania właściwej postawy strzeleckiej.
Później opiekę nad dziewczyną przejął trener z Rzeszowa Andrzej Skwirut. Z nim mieszkanka Żyrakowa uczyła się strzelać z karabinka pneumatycznego. Kiedy Jan Kot zaproponował Basi udział w zawodach w Lublinie, Andrzej Skwirut pożyczył jej broń, a zawodniczka odwdzięczyła się obu, wygrywając rywalizację wśród amatorek.
Po roku znów wygrała w Lublinie, ale organizatorzy orzekli, że jako obrończyni tytułu, nie może być nazywana amatorką. Żeby nie zostawić jej bez nagrody, stworzyli oddzielną kategorię Nadzieja Sportu i wręczyli kolejny puchar. W Krośnie zaś w Memoriale Jana Barana zajęła czwarte miejsce.
W marcu tego roku Barbara Moskal pojechała do Przemyśla, by spotkać się z trenerem Zbigniewem Sebzdą. Oddała pięć strzałów testowych, padły same dziesiątki. Po raz pierwszy strzelała z broni wyposażonej w przyrządy celownicze dla niewidomych i niedowidzących.
Nowy opiekun wysłał ją na zawody w strzelectwie laserowym. W karabinie była najlepsza, w pistolecie druga, wygrała klasyfikację generalną.
- Za karę, że jesteś tak dobra, jedziesz na mistrzostwa do Bydgoszczy - usłyszała wtedy od trenera.
W zawodach strzelała jako ostatnia. Jej bardziej utytułowane rywalki nie znały jej. Uznały, że nowicjuszki nie ma się co obawiać. Właściwie już podzieliły między siebie medale, kiedy kolejne strzały Barbary Moskal trafiały w sam środek tarczy. Skończyła ze srebrem.
Robert Moskal jest przekonany, że jeśli jego córka potwierdzi dyspozycję w innych zawodach, ma dużą szansę, by zostać powołaną do kadry narodowej. Wtedy będzie już bliska spełnienia swoich marzeń, czyli udziału w mistrzostwach świata i paraolimpiadzie.
A niewiele brakowało, by nawet nie miała takiej szansy. Po urodzeniu, lekarze orzekli, że jest zupełnie zdrowa. Dopiero kiedy miała pół roku zdiagnozowane zostało u niej porażenie mózgowe. Ciężkiej pracy rodziców i prowadzonej przez nich rehabilitacji zawdzięcza to, że dziś może normalnie funkcjonować.
Badania, którym Basia poddana została w wieku dwóch lat, przyniosły kolejne złe nowiny. Okazało się, że dziewczynka nie słyszy. Pomogły nieco założone na uszy aparaty słuchowe. Dodatkowo w ogóle nie widzi na lewe oko. Wzrok w prawym też z roku na rok się pogarsza.
Mimo to jest bardzo aktywna. Poza strzelectwem trenuje też karate. Kiedy chodziła do szkoły, odnosiła sukcesy w pływaniu. Żałuje tylko jednego, że ze względu na swoją niepełnosprawność, nie może zostać żołnierzem. Tylko ona wie, jak bardzo by tego chciała."
Nowe Legitymacje Osób z Niepełnosprawnością

          17 sierpnia 2017 r. opublikowane zostało rozporządzenie określające m.in. nowy wzór Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.         

31 lipca 2017 r. Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - podpisała rozporządzenie, które zawiera nowy wzór legitymacji.

Co znajdzie się na legitymacji?

Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością do 16. roku życia 

LON Legitymacji dla Osoby z Niepełnosprawnością do 16 r. życia zawiera:

   Znalezione obrazy dla zapytania legitymacja osoby niepenosprawnej wzr

          Awers - nazwę dokumentu w językach polskim, francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 2,5 x 3 cm) oraz imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

          Rewers - nazwę Powiatowego Zespołu Orzekającego o Niepełnosprawności, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu, piktogramy  oznaczające rodzaje niepełnosprawności oraz element wykonany farbą optycznie zmienną w postaci mapy Polski z tekstem „LON”.

Awers i rewers legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością powyżej 16 r. życia

        W przypadku LON dla osób po 16 roku życia  - oprócz miejsca na PESEL, numer LON oraz symbol – będzie umieszczony stopień niepełnosprawności, a wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR)

Ogłoszenie

Uprzejmie informujemy, że ze względu na kończący się staż naszej stażystki Pani Magdy zmieniają się godziny otwarcia biura PZN Koła Dębicy.

Biuro będzie czynne : poniedziałek, wtorek, środa od 14:30 do 17:00

czwartek i piątek od godz. 14:30 do 16:00.

Zmienił nam się numer telefonu : 724722327

Bardzo prosimy o dostosowanie się do wyznaczonych godzin otwarcia.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.